SiteLogo

درمان دو نوع سرطان شایع: شیمی درمانی سرطان سینه و شیمی درمانی سرطان کولورکتال

(دلنیا یوسفی) 19 خرداد 1403
0 178
درمان دو نوع سرطان شایع

شیمی درمانی چگونه به درمان سرطان کمک می کند؟

به عنوان بخشی از فرآیندهای طبیعی بدن، سلول‌ها به صورت مداوم از راه تقسیم شدن، جایگزین می‌شوند. زمانی که سرطان ایجاد می‌ شود، سلول‌ ها به صورت کنترل ‌نشدنی و با سرعت غیرطبیعی تکثیر می‌ شوند، سلول‌ های بیشتر و بیشتری تولید می‌ شود و این سلول‌ها فضای بسیار زیادی را اشغال می‌ کنند که در حقیقت در اختیار سلول‌های سالم و مفید بوده است.

 

” داروهای شیمی درمانی در توانایی تقسیم شدن سلول سرطانی مداخله می‌ کنند. که در این راستا ممکن است فقط از یک دارو یا ترکیبی از چند دارو بسته به تشخیص و تجویز متخصص شیمی درمانی در تهران، در طول روند درمان سرطان استفاده شود. “

 

این داروها ممکن است به صورت مستقیم وارد جریان خون بشوند و به سلول‌های سرطانی سرتاسر بدن حمله کنند؛ یا به صورت اختصاصی فقط قسمت‌های سرطانی را هدف قرار دهند. در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری درباره درمان دو نوع سرطان شایع: شیمی درمانی سرطان سینه و شیمی درمانی سرطان کولورکتال خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید..

روش‏ های مختلف درمان سرطان با روش شیمی‏ درمانی

داروهای شیمی ‏درمانی به چندین صورت تجویز می‏ شوند:

 • روش تزریق عضلانی، زیرپوستی، به ‏طور مستقیم داخل مایع مغزی – نخاعی
 • روش تزریق داخل ورید که از طریق آنژیوکت و یا از طریق یک پورت در وریدهای مرکزی بدن تجویز می ‏گردد.
 • روش تزریق داخل شریان که داروی شیمی‏ درمانی به‏ طور مستقیم معمولا در شریان‏های تغذیه‏ کننده تومور انجام می ‏شود.
 • روش خوراکی به‏ صورت قرص یا کپسول که بیمار دارو را می ‏خورد.

شیمی درمانی سرطان سینه فواید و عوارض جانبی

شیمی درمانی سرطان سینه غالباً علاوه بر سایر روش های درمانی مانند جراحی، پرتودرمانی یا هورمون درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دریافت شیمی درمانی در سرطان سینه احتمال بهبودی را افزایش می دهد، خطر بازگشت سرطان را کاهش می دهد، علائم ناشی از سرطان را کاهش داده یا به افراد مبتلا به سرطان کمک می کند تا با شرایط بهتر، زندگی باکیفیت تر و طولانی تری داشته باشند.  کمک به روند درمان سرطان سینه از بزرگترین فواید شیمی درمانی سرطان سینه است.

درمان دو نوع سرطان شایع

چگونگی شیمی درمانی سرطان سینه

شیمی درمانی، درمانی است که از داروهای ضد سرطان برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. این بیماری با تداخل در توانایی تقسیم و رشد سلول های سرطانی کار می کند. داروهای مختلف شیمی درمانی سرطان سینه به روش های مختلفی اثر می کنند و اغلب از ترکیبی از داروها باهم استفاده می شود. شیمی درمانی سلول های بدن را تحت تأثیر قرارداده و می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

چه زمانی از شیمی درمانی در سرطان سینه استفاده می شود؟

1) قبل از عمل جراحی

شیمی درمانی ممکن است قبل از عمل انجام شود تا رشد سرطان پستان کاهش یابد. یا ممکن است قبل از عمل، سرطان پستان بزرگتر، کوچک شود. افرادی که انواع خاصی از سرطان پستان دارند، مانند سرطان سینه با گیرنده های منفی یا التهابی سه گانه، یا سرطان پستان آنها  HER2 مثبت است، احتمالاً قبل از عمل باتوجه به تشخیص متخصص انکولوژی در تهران، شیمی درمانی دارند. شیمی درمانی که قبل از عمل جراحی انجام می شود شیمی درمانی اولیه (نئوادجوانت) است.

2) بعد از عمل جراحی

شیمی درمانی بعد از عمل جراحی برای سرطان اولیه سینه انجام می شود تا خطر بازگشت سرطان در آینده کاهش یابد. پس از عمل جراحی، به عنوان شیمی درمانی کمکی (ادجوانت) شناخته می شود.

عوارض جانبی کوتاه مدت شیمی درمانی در سرطان سینه

 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • یبوست یا اسهال
 • زخم های دهان
 • تغییرات پوستی و ناخن
 • آسیب عصبی (نوروپاتی)
 • مشکلات عملکرد شناختی

سرطان کولورکتال چیست؟ و شیمی درمانی سرطان کولورکتال چگونه است؟

سرطان کولورکتال بیماری است که در صورت تشخیص زود هنگام، بسیار قابل درمان است. زمانی که سلول‌های غیر طبیعی و ناهنجار در آستر داخلی روده بزرگ (که کولون نیز نامیده می شود) و یا راست روده (رکتوم) رشد می کنند، سرطان کولورکتال ایجاد می شود. این سرطان هم در مردان و هم زنان اتفاق می‌افتد و دومین عامل مرگ ناشی از سرطان در ایالات متحده است. سرطان روده بزرگ یا سرطان کولورکتال سومین سرطان شایع در جهان است. متخصصان توصیه می کنند که از ۵۰ سالگی به بعد غربالگری منظم برای سرطان روده بزرگ انجام شود.

درمان دو نوع سرطان شایع

علائم سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال علائم هشدار دهنده اولیه ندارد بنابراین باید غربالگری انجام دهید. تشخیص زود هنگام بیماری به درمان کمک بسیاری خواهد کرد. اگر بیماری پیشرفته شود، ممکن است:

 • خون در مدفوع مشاهده کنید.
 • در شکم خود درد احساس کنید.
 • عادات دفع تغییر کند. (مثلا مداوم دچار یبوست یا اسهال شوید)
 • کاهش وزن یا خستگی بدون علت داشته باشید.

ممکن است علائم تا زمان پیشرفت سرطان ظاهر نشوند. به همین دلیل، برای افراد ۵۰ تا ۷۵ ساله انجام غربالگری سرطان کولورکتال به روش های زیر توصیه می شود:

 • آزمایش مدفوع هر ۲ سال یکبار
 • سیگموئیدوسکوپی یا کلونوسکوپی هر ۵ سال به همراه تست مدفوع هر ۲ سال یکبار

 

چه زمانی از شیمی درمانی برای درمان سرطان کولورکتال یا روده استفاده می شود؟

۱. شیمی درمانی کمکی (Adjuvant chemo)

شیمی درمانی سرطان کولورکتال کمکی که احتمال بازگشت سرطان را کاهش می دهد، بعد از جراحی تجویز می شود و هدف آن از بین بردن سلول های سرطانی بسیار کوچک و دید مخفی مانده است که ممکن است حین عمل جراحی باقی مانده باشند. همچنین، برای از بین بردن سلول های سرطانی که از سرطان روده بزرگ یا راست روده پخش شده و در سایر قسمت های بدن مستقر شده اند، اما به اندازه ای کوچک هستند که در تست های تصویربرداری دیده نشده اند نیز استفاده می شود.

۲. شیمی درمانی قبل از جراحی (Neoadjuvant chemo)

این درمان قبل از جراحی برای کاهش سرطان و سهولت برداشتن آن انجام می شود. البته این کار اغلب برای سرطان رکتوم انجام می شود.

۳. شیمی درمانی برای سرطان روده پیشرفته

زمانی به کار گرفته می شود که سلول های سرطانی به دیگر بخش های بدن مانند کبد نیز سرایت کرده باشد. شیمی درمانی در این مرحله برای کوچک کردن تومورها و تسکین مشکلات ایجاد شده انجام می شود. اگر چه احتمال بهبود سرطان وجود ندارد، اما اغلب به افراد کمک می کند احساس بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشند.

عوارض جانبی احتمالی شیمی درمانی در درمان سرطان روده

عوارض جانبی شیمی درمانی بسته به نوع و دوز داروهای تجویز شده و مدت زمان مصرف آنها متفاوت است. یا این حال داروهای شیمی درمانی به سلول هایی که به سرعت در حال تقسیم شدن هستند، حمله می کنند و به این صورت، بر علیه سلول های سرطانی عمل می کنند. اما سلول های دیگر، مانند سلول های موجود در مخاط دهان و روده و فولیکلول های مو نیز به سرعت تقسیم می شوند. این سلول ها می توانند تحت تأثیر شیمی درمانی قرار بگیرند و منجر به عوارض جانبی شوند.

عوارض جانبی شایع شیمی درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ریزش مو
 • زخم دهان
 • از دست دادن اشتها یا کاهش وزن
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • تغییرات ناخن
 • تغییر پوست

همچنین شیمی درمانی می تواند سلول های خون ساز مغز استخوان را تحت تأثیر قرار دهد که منجر به موارد زیر می شود:

 • کاهش تعداد گلبول های سفید خون (افزایش احتمال عفونت)
 • کاهش تعداد پلاکت خون (ایجاد کبودی یا خونریزی)
 • کاهش تعداد گلبول های قرمز خون (خستگی و دیگر علائم)

جمع بندی

استفاده از داروهای شیمیایی ضد سرطان یکی از روش های درمان سرطان سینه و سرطان کولورکتال است. در این روش دارو وارد بدن می شود و در صورتی که سلول های سرطانی از ناحیه اولیه به مناطق دیگر بدن منتشر شده باشند، باعث از بین رفتن آنها در آن نقاط نیز می شود. بنابراین وقتی که احتمال می رود سلول های سرطانی در سایر نقاط بدن پخش شده باشند، لازم است شیمی درمانی شروع شود. انواع و میزان این داروها توسط پزشک متخصص انکولوژی (رادیوانکولوژیست) تعیین می شود و براساس خصوصیات توده سرطانی، میزان پیشرفت بیماری و وضعیت عمومی بیمار می تواند متفاوت باشد.

منبع: drmaryammirzaei.com