SiteLogo

آیا تست ورزش گرفتگی عروق را نشان می دهد؟

0 1300
تست ورزش گرفتگی عروق

تست ورزش در حقیقت نوعی آزمایش است که می تواند بیماری های قلبی و عروقی را نشان دهد. پزشکان می‌توانند به کمک تست ورزش یا استرس تست، میزان قدرت قلب در تامین خون و اکسیژن را در شرایط سخت بسنجند.

در این مطلب به بررسی جامعی از تست ورزش و تمام سوالات مرتبط با آن، می پردازیم. برای آشنایی بیشتر با تست ورزش، در این مطلب با ما همراه باشید.

 

تست ورزش چیست؟

تست ورزش یا stress test یک آزمایش است که هدف آن بررسی قابلیت‌ های فیزیکی و عملکرد قلب و عروق در شرایط سخت است. علت نام گذاری این تست به این دلیل است که ضربان قلب انسان در شرایط فیزیکی سخت مانند ورزش های سنگین، افزایش یافته و نیاز به خون رسانی بیشتری دارد.

پزشک در این تست، در حین انجام تمرینات ورزشی بیمار، اندازه‌گیری ‌های مختلفی از قبیل ضربان قلب، فشار خون و میزان تولید دی اکسید نیتریک در خون بیمار را انجام می دهد.

هدف اصلی این تست، تعیین سطح تحمل بدن فرد نسبت به فعالیت ورزشی و همچنین تشخیص احتمال وجود مشکلات قلبی و عروقی است. این تست می‌ تواند در تشخیص بیماری ‌های قلبی، اختلالات ریتم قلب، گرفتگی عروق و همچنین تشخیص وضعیت جسمانی افراد، مورد استفاده قرار بگیرد.

 

برای گرفتگی عروق، اسکن قلب بهتر است یا تست ورزش؟

اسکن قلب یا تست ورزش؟ برای پاسخ به این سوال باید به این نکته توجه کنیم که تست ورزش یکی از راه های نشان دهنده گرفتگی عروق است. در واقع، تست ورزش یکی از روش‌ های مهم برای تشخیص گرفتگی عروق است.

اسکن قلب و تست ورزش هر دو روش هایی برای اندازه گیری میزان خون رسانی قلب به عضله ها هستند با این تفاوت که اسکن قلب می تواند با تست ورزش نیز همراه باشد، برای بیمارانی که توان ورزش و دویدن بر روی تردمیل را ندارند و نمی توانند تست ورزش انجام دهند، اسکن قلب همراه با تزریق ماده رادیواکتیو به خون آن ها انجام می شود.

تست ورزش باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود، در نتیجه باعث افزایش نیاز به خون رسانی و اکسیژن در عضلات می‌شود. برای رفع این نیاز، عروق باید بیشتر خون را به عضلات بفرستند.

اگر عروق در برابر این نیاز بدن به خون و اکسیژن آمادگی نداشته باشند، ممکن است گرفتگی عروق ایجاد شود.

در تست ورزش، فشار خون و ضربان قلب در طول فعالیت و بعد از آن اندازه گیری می‌شود. همچنین با استفاده از دستگاه‌ هایی که به عنوان دستگاه همودینامومتر نامیده می‌شوند، میزان خونی که از قلب به عضلات ارسال می‌شود، اندازه گیری می‌شود.

اگر عروق گرفته باشند، این اندازه گیری ها نشان می‌دهند که خون به عضلات، به مقدار کافی نمی ‌رسد و در نتیجه، ممکن است به مشکلات قلبی و عروقی منجر شود.

بنابراین، تست ورزش می‌تواند گرفتگی عروق را نشان دهد و به عنوان یکی از روش‌ های تشخیصی برای این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، برای تشخیص گرفتگی عروق، از روش‌ های دیگری نیز مانند تست استرس و تصویر برداری تشدیدی استفاده می‌شود.

تست ورزش گرفتگی عروق

اکو قلب بهتر است یا تست ورزش؟

اکو قلب آزمایشی است که برای بررسی قلب با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا انجام می شود و تصاویر ثبت شده از قلب بر روی مانیتور نمایش داده می شود مانند سونوگرافی.
در صورتی که تست ورزش، فعالیت قلب را در حالت آرامش و در زمان فعالیت فیزیکی سخت، مقایسه می کند و بیشتر نشان دهنده گرفتگی عروق است.

 

مثبت بودن تست ورزش نشان دهنده چیست؟

زمانی که نتیجه تست ورزش مثبت اعلام می شود، به این معنی است که احتمال وجود بیماری قلبی و عروقی در بیمار وجود دارد.

به گفته  دکتر محمد ریاستی مهم است به یاد داشته باشید، در صورتی که تست ورزش بیمار مثبت باشد، لازم است با انجام آزمایشات و تست های دیگر توسط پزشک متخصص، علت بیماری تشخیص داده شود و درمان مناسب برای آن پیش گرفته شود.

 

مراقبت های بعد از تست ورزش

در این تست، فرد مورد بررسی به صورت مداوم نظارت می‌شود و پزشک معالج به شدت تلاش و فعالیت بدنی او توجه می‌کند تا از نظر قلبی و عروقی بررسی شود. همچنین، پس از انجام تست ورزش، پزشک نتیجه‌گیری انجام می‌دهد و در صورت وجود هرگونه مشکل یا بیماری، درمان لازم را تجویز می‌کند.

 

نحوه انجام تست ورزش و مدت زمان آن

مدت زمان انجام این تست حدود بیست دقیقه تا یک ساعت متغیر است زیرا ممکن است آماده شدن برای این تست کمی طول بکشد. برای انجام این تست، سیم ها و دیسک هایی از طریق چسب مخصوص به بدن بیمار که معمولا سینه یا بازوی فرد است، متصل می شود.

سپس فرد روی ترمیل یا دورچرخه قرار می گیرد تا تست آغاز شود. در حین انجام این تست، سیم های متصل شده به بدن فرد، ضربان قلب و تغییرات فیزیکی را ثبت می کنند.

 

نحوه خواندن تست ورزش

نحوه تفسیر تست ورزش بسیار آسان است. نتیجه تست ورزش به سه طریق مشخص می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

 

تست ورزش مثبت

اگر نتیجه این تست مثبت اعلام شود، به این معنی است که احتمال وجود بیماری های قلبی و عروقی در فرد بیمار وجود دارد و بیمار باید در اولین فرصت به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و روش های درمان را پیش بگیرد.

تست ورزش گرفتگی عروق

تست ورزش نامشخص

گاهی اوقات ممکن است اکو قلب به‌عنوان بخشی از یک تست ورزش انجام ‌شود و اطلاعات کافی را برای بررسی خطر ابتلا به بیماری قلبی را نشان ندهد. در این موارد پزشک ممکن است تست های دقیق تری به شما توصیه کند که شامل تصویربرداری از قلب است.

 

تست ورزش منفی

تست ورزش منفی همانطور که از نامش پیداست، به این معنی است که خطر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی پایین است و فرد نیاز به انجام آزمایشات دیگر ندارد.

 

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با مفهوم تست ورزش و فرق آن با دیگر آزمایشات مربوط به قلب، بیشتر آشنا کنیم. تست ورزش یکی از روش هایی است که برای نشان دادن گرفتگی عروق به کار برده می شود.

در صورت نیاز به انجام تست ورزش و دیگر آزمایشات مربوط به بیماری های قلبی، می توانید به کلینیک حرفه ای دکتر محمد ریاستی مراجعه کنید و روش های درمان مناسب خود را، پیش بگیرید.