logo
درحال بارگذاری

پزشک یاب - بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص

دانلود اپلیکیشن اندروید پزشک یاب

پروتوهای میدان مغناطیسی چه اثرات مخربی برای انسان دارند؟


عکس پروتوهای میدان مغناطیسی چه اثرات مخربی برای انسان دارند؟

بن گفته ی کارشناسان باید تا حد امکان از قرارگیری در برابر پرتوهای موبایل و کابلهای فشار قوی فاصله گرفت زیرا نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که جذب پرتوهای میدان مغناطیسی ناشی از استفاده تلفن‌های همراه در نوجوانان و کودکان به دلیل نازک‌ بودن پوست سر و جمجمه بیشتر است واثرات مخرب بیشتری را به دنبال دارد. بیشترین میزان پرتوگیری و جذب پرتوهای مغناطیسی در ناحیه ای ازسر که تلفن همراه در آن قسمت نگه داشته می‌شود بیشتر است.

بنابر گفته ی اعضای هیئت‌علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نتایج تحقیقات جهانی در زمینه اثرات مخرب میدان‌های مغناطیسی تلفن‌های همراه گفت: « اگر نمی‌توانیم این دستگاه‌ها را کنار بگذاریم، باید به سمت ایمنی کردن آنها حرکت کنیم و این موضوع به اندازه‌ای مهم است که امروزه کانون توجه پژوهشگران و محافل علمی قرار گرفته است. استفاده از آنتن‌های BTS هر چند مصارف زیادی دارند؛ اما درجامعه فرهنگ استفاده از آنها را آموزش نمی دهند آنتن‌های BTS ، دارای معایب و ضررهای فراوانی برای بشر هستند.

برخی براین باورهستند که باکمی دورکردن گوشی موبایل ویا خاموش کردن آن در معرض پرتوگیری قرارنمی گیرند این نظریه کاملا اشتباه است، زمانی پرتوهای مغناطیسی از بین می روند که باتری را از دستگاه جدا کنیم. اگر خانه و یا محل کار نیز در نزدیکی آنتن‌های BTS و یا حتی کابل‌های فشار قوی باشد، افراد در معرض پرتوگیری مستمرقرار می گیرند؛ چرا که این پرتوها حتی می‌توانند از دیوار نیز عبور کنند.»

چشمه‌های تشعشع میدان الکترومغناطیسی از یک موبایل شامل آنتن، فرستنده و باتری می شود، در نقاطی از بدن (سر) که ۲.۲ سانتی‌متر از آنتن فاصله دارند که فاصله نزدیکی محسوب می‌شود، حداکثر مقادیر میدان الکتریکی وارد شده به گوش که محاسبه شده در حدود ۴۰۰ ولت بر متر برای یک تلفن با توان ۲ وات و فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز و ۲۰۰ ولت بر متر برای یک تلفن با توان یک وات و فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز است. حداکثر میدان مغناطیسی محاسبه شده در حدود یک میکرو ولت است.


پروتوهای میدان مغناطیسی چه اثرات مخربی برای انسان دارند؟

در نوجوانان و کودکان میزان پرتوگیری مغناطیسی بسیار بیشتر است زیرا پوست سر و جمجمه آنها نازکتر بوده، وحجم مغز در سر آنها از حجم آب کمتر است. میزان پرتوگیری با توجه به سمت مورد استفاده در افراد مختلف متفاوت است بیشتر افرار راست دست از گوش سمت راست برای جوابدهی تلفن همراه استفاده می کند در نتیجه پرتوگیری در سمت راست آنها بیشتر از سمت چپ است و در افراد چپ دست برعکس است.

امروزه به دلیل افزایش ارتباطات تعداد بسیار کمی از شهروندان یک کشور حاضر هستند که استفاده از تلفن همراه را کنار بگذارند؛ ولی با این حال بهتر است که افراد برای سلامتی خود و فرزندانشان مکالمات تلفنی خود را کوتاه‌تر کنند وهمچنین فاصله ی زمانی دو مکالمه را بیشتر کنند تا بدن بتواند تخریب‌های ناشی از امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از موبایل را تا حد امکان ترمیم کند. همچنین افراد تا حد امکان استفاده از پیامک را جایگزین مکالمه مستقیم کنند.


پروتوهای میدان مغناطیسی چه اثرات مخربی برای انسان دارند؟ را به راحتی در یکی از شبکه های زیر برای دوستان خود ارسال کنید :

جدیدترین مطالب مجله پزشکی و سلامت

عکس طرز صحیح نشستن در بارداری چگونه است؟
طرز صحیح نشستن در...

در دوران بارداری فرد باید توجه و اهمیت بیشتری به نحوه ی ایست...

46
عکس رابطه ی جنسی در طول دوران حاملگی
رابطه ی جنسی در طو...

شاید برای بیشتر زنان باردار سوال باشد که داشتن رابطه ی جنسی...

147
عکس راه حل رفع کم اشتهایی کودکان
راه حل رفع کم اشته...

امروزه شاهد گلایه های زیادی از طرف والدین نسبت به نحوه و میز...

30
عکس زود انزالی چیست؟
زود انزالی چیست؟

زود انزالی به معنای عدم توانایی کنترل خروج منی از آلت تناسلی...

99