SiteLogo

علت درد دندان بعد از عصب کشی چیست؟

(دلنیا یوسفی) 30 خرداد 1403
0 63
Toothache after nerve extraction

عصب کشی دندان یک پروسه دندانپزشکی است که برای نجات دندانی که به شدت آسیب دیده یا عفونت کرده است انجام می‌شود. نجات دندان از طریق برداشتن پالپ عفونی شده و عصب از داخل سیستم عصبی دندان انجام می شود.

وقتی باکتری از طریق پوسیدگی‌های عمیق، ترک خوردگی یا شکستگی وارد دندان شود پالپ می تواند عفونت کند. این عفونت می تواند باعث درد شدید، التهاب و حساسیت در دندان تحت تاثیر قرار گرفته شود. اگر درمان نشود، عفونت می تواند در بافت‌های اطراف پخش شده و منجر به مشکلات جدی تر در سلامت دهان شود.

حیاتی است تا نشانه‌های احتیاج به عصب کشی دندان را بدانید تا بتوانید فورا برای درمان اقدام کنید و از وقوع مشکلات پیچیده تر جلوگیری کنید. 

البته باید بدانید که روش درمان و هزینه عصب کشی دندان به فاکتورهای مختلفی از جمله پیچیدگی مورد، تخصص پزشک و هزینه‌های جانبی مانند انجام رادیوگرافی بستگی دارد.

دلایل درد دندان بعد از عصب کشی

اینکه چرا دندان بعد عصب کشی درد دارد بستگی به عوامل مختلفی دارد. دانستن دلایل پشت درد دندان عصب کشی شده می تواند به بیماران کمک کند تا درد را کاهش دهند و امروز ما پنج مورد از رایج‌ترین دلایل آن را به شما می‌گوییم.

التهاب پس از جراحی عصب کشی

التهاب پاسخ طبیعی بدن در مقابل جراحت یا عفونت است. یکی از شایع‌ترین علل درد دندان پس از درمان ریشه، التهاب است که می‌تواند ناشی از خود این عمل باشد یا اینکه عفونت باعث تورم رباط دندان شود..

از طرفی در طول جراحی عصب کشی، ابزارهای مختلفی برای تمیز کردن عصب کشی استفاده می شود. این ابزارها می توانند فشاری را به بافت‌های اطراف وارد کنند که منجر به التهاب و تحریک موقتی می شود. علاوه بر این جایگذاری موقتی یا دائمی مواد پر کننده دندان می تواند حساسیت و در نتیجه درد را به همراه داشته باشد.

عفونت دندان عصب کشی شده

عصب‌کشی اغلب برای برداشتن پالپ عفونی از داخل دندان انجام می‌شود، بنابراین ممکن است بعد از عمل هنوز مقداری باکتری وجود داشته باشد و این می‌تواند منجر به بافت عفونی و درد بیشتر شود؛ مانند تورم، پس از حمله سیستم ایمنی بدن و کشتن باکتری‌ها، مشکل باید خودبه‌خود برطرف شود، اما اگر مشکل ادامه داشت، پزشک یا دندان‌پزشک شما ممکن است مصرف آنتی‌بیوتیک را توصیه کند.

پر کردگی‌های خیلی بزرگ

پس‌ از اینکه دندان‌پزشک پالپ را از داخل دندان خارج کرد، فضای خالی با مواد آمالگام و مشابه آن مانند پر می‌شود. بااین‌حال، اگر از مواد پرکننده بیش‌ازحد استفاده شود، دندان بالاتر می‌نشیند و هرزمانی که گاز می‌گیرید باعث درد می‌شود.
اگرچه این مشکل به‌خودی‌خود برطرف نمی‌شود، اما دندان‌پزشک شما می‌تواند با تنظیم پرکردگی این مشکل را به‌راحتی برطرف کند.

درمان ریشه ناقص

برخی از دندان‌ها، به‌ویژه دندان‌های آسیاب، می‌توانند چندین کانال داشته باشند و ممکن است دندان‌پزشک یک یا چند مورد از این کانال‌ها را در طول عمل از دست بدهد.

آسیب به بافت اطراف

در طول عصب‌کشی، اگر باکتری به‌طور تصادفی به بافت اطراف تزریق شود، اگر مواد پرکننده بیش‌ازحد استفاده شود و از نوک ریشه عبور کند، یا اگر سوهانی که برای تمیز کردن داخل دندان استفاده می‌شود از نوک ریشه خارج شود، آسیب بافتی رخ خواهد داد و به بافت زیر فرو می‌رود. در این موارد، با بهبود بافت آسیب‌دیده، درد از بین خواهد رفت.

برای درد دندان عصب کشی شده چه کنیم؟

وقتی درد بعد از عصب کشی دندان را تجربه می کنید، قدم‌های متعددی وجود دارد که بیمار می تواند انجام دهد تا درد را مدیریت کرده و آن را کاهش دهد.

  • داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن می تواند التهاب و درد را کاهش دهد. اگر نگرانی دارید یا شرایط پزشکی خاصی دارید حتما دستورالعمل روی جعبه دارو را دنبال کنید و از یک پزشک مشورت بگیرید.
  • قرار دادن کمپرس یخ یا مقداری یخ پیچیده شده در دستمالی نازک را بر روی قسمت بیرونی دندان مدنظر  به کاهش درد و تورم و بی حس شدن آن ناحیه کمک می کند و به طور موقتی شما  را از درد نجات می دهد. در روز به دفعات متعدد کمپرس یخ را به مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی دندان قرار دهید.
  • برای جلوگیری از آسیب و تحریک بیشتر ناحیه درد، بهترین کار این است که از جویدن غذا بر روی آن دندانی که تحت عصب کشی بوده است خودداری کنید. از غذاهای نرم استفاده کنید و از مواد غذایی سفت یا کرانچی که ممکن است باعث ناراحتی و بی قراری شود دوری کنید.
  • شستشو با آب نمک می تواند به نرم شدن لثه و کاهش التهاب کمک کند. نصف قاشق چای خوری نمک را با نصف لیوان آب ولرم مخلوط کرده و به مدت 30 ثانیه در داخل دهان خود بگردانید و بعد آن را بیرون بریزید. در روز این عمل را بارها تکرار کنید.
  • حفظ بهداشت دهان برای درمان و جلوگیری از مشکلات احتمالی حیاتی است. دو بار در روز دندان‌های خود را با خمیر دندان نرم مسواک بزنید و از دهان شوی غیرالکی استفاده کنید تا نواحی دندان را تمیز نگه دارید. مراقب باشید که دندان تحت درمان یا بافت‌های اطراف آن را تحریک نکنید.
  • دندانپزشک شما بعد از درمان تعدادی دستورالعمل در اختیار شما قرار می دهد تا مطمئن شود که درمان به خوبی پیش می رود و درد به حداقل می رسد. خیلی مهم است تا این دستورالعمل‌هایی مانند مصرف داروهای تجویز شده، قرار ملاقات با پزشک و خودداری از فعالیت‌هایی که ممکن است روند بهبود را به تاخیر بیاندازد را با دقت دنبال کنید.

 چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر دردی که احساس می‌کنید آن‌قدر شدید است که نمی‌توانید زندگی عادی خود را ادامه دهید، حتماً باید با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید. گاهی اوقات، عوارض بعد از عصب‌کشی ایجاد می‌شود. ممکن است احساس درد شدید داشته باشید زیرا درمان به‌طور کامل باکتری یا منبع عفونت را از بین نمی‌برد. یک مشکل در پر کردن یا یک ترک کوچک در دندان ممکن است باعث این مشکل شود.

Toothache after nerve extraction

چه زمانی به عصب کشی نیاز داریم؟

یکی از دلایل رایج که دندان به عصب کشی نیاز دارد زمانی است که پالپ دندان عفونت می کند. پالپ در مرکز دندان قرار گرفته و شامل عصب، رگ‌های خونی و بافت‌ها می شود.

پوسیدگی عمیق یکی دیگر از فاکتورهای مهم است که الزام انجام عصب کشی را نشان می دهد. اگر پوسیدگی دندان بدون درمان شدن باقی بماند یا به درستی درمان نشود می تواند در مینای دندان پیشرفت کرده و به پالپ برسد.

آسیب به دندان می تواند در آخر منجر به نیاز به عصب کشی شود. ضربه شدید به دهان یا صورت می تواند باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان شده و ریشه دندان را در معرض باکتری و عفونت قرار دهد.

در بعضی از موارد وقتی دندانی قبلا تحت پروسه‌های درمانی دیگر مانند پر کردن‌های متعدد قرار گرفته است ممکن است نیاز به عصب کشی دندان داشته باشد. این پروسه‌ها می تواند ساختار دندان را ضعیف کرده و حیات دندان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر دندان عفونت کند یا ملتهب شود انجام عصب کشی دندان ممکن است ضروری شود.

تشخیص نیاز به درمان عصب کشی دندان می تواند از طریق مشاهدات توسط یک متخصص انجام شود. دندانپزشک عکس دندانی که نیاز به عصب کشی دارد را کاملا بررسی کرده و طبق نیاز بیمار برنامه درمان را ایجاد می‌کند.

Toothache after nerve extraction

سخن پایانی

عصب کشی دندان یک پروسه دندانپزشکی است که برای نجات دندانی که به شدت آسیب دیده یا عفونت کرده است انجام می‌شود. این عفونت می‌تواند باعث درد شدید، التهاب و حساسیت در دندان تحت تاثیر قرار گرفته شود. اگر درمان نشود، عفونت می‌تواند در بافت‌های اطراف پخش شده و منجر به مشکلات جدی تر در سلامت دهان شود.

حیاتی است تا نشانه‌های احتیاج به عصب کشی دندان را بدانید تا بتوانید فورا برای درمان اقدام کنید و از وقوع مشکلات پیچیده تر جلوگیری کنید.  عفونت دندان عصب کشی شده، پر کردگی‌های خیلی بزرگ، درمان ریشه ناقص و آسیب به بافت اطراف می‌تواند از دلایل درد دندان بعد از عصب کشی باشد.

اگر دردی که احساس می‌کنید آن‌قدر شدید است که نمی‌توانید زندگی عادی خود را ادامه دهید، حتماً باید با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید. متخصصین عصب کشی کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانند تمام مشکلات مربوط به عصب کشی را برطرف کنند.