SiteLogo

چرا خروپف می کنیم؟ + راه های درمان خانگی خروپف

(دلنیا یوسفی) 15 بهمن 1402
0 261
چرا خروپف می کنیم

آیا میدانستید محصولاتی برای درمان خروپف شما دارد که شما را انجام عمل جراحی و استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی، بی‌نیاز میکند؟

علت خروپف در خواب چیست؟

همانگونه که گفته شد، انسداد راههای هوایی بینی و گلو از مهمترین دلایل ایجاد خروپف است. امروزه با پیشرفته علم مهندسی پزشکی، تجهیزاتی طراحی شده‌اند که مانع از بسته شدن راه هوایی می‌شوند. مهمترین این تجهیزات، دستگاه‌ فشار مثبت مداوم راه هوایی یا سی پپ (CPAP) است. دستگاه سی‌پپ، فشار هوای ثابتی را از طریق ماسک روی بینی وارد می‌کند که از روی هم افتادن بافتهای اطراف گلو و بسته شدن راه هوایی جلوگیری می‌کند. با اینکه دستگاه‌های سی‌پپ استاندارد طلایی در درمان آپنه خواب هستند، از آنجایی که گران و حجیم هستند، به ندرت توسط افرادی که صرفاً مشکل خروپف دارند استفاده می‌شوند. بسیاری از افرادی که از دستگاههای سی پپ استفاده می‌کنندا از عدم داشتن خواب راحت شکایت می‌کنند. این موضوع به این علت است که این دستگاهها هوا را با فشار وارد بینی می‌کنند. علاوه بر این خشکی و سوزش گلو هم در دستگاههای که رطوبت ایجاد نمی‌کنند، عارضه شایع است.

درمان خروپف

اخیرا در علم پزشکی به کسانی که از خروپف و آپنه خواب رنج می‌برند توصیه می‌شود، راههای ساده و بی‌خطر را تجربه کنند. این افراد می‌توانند با محصولات ساده که بسیار راحت و کاربردی هستند به راحتی مشکل خود را برطرف نمایند. محصولات ضدخروپف و آپنه خواب هوپنوس، جدا از اینکه از نظر اقتصادی کاملاً مقرون به صرفه هستند، بسیار کوچک، سبک و کاربردی هستند که همیشه حتی در سفرها کنار شما هستند و به شما کمک می‌کنند تا بدون نیاز به ابزار و دستگاه‌های پیچیده و یا عمل جراحی، خوابی با کیفیت و آرام داشته باشید.

چرا خروپف می کنیم

یکی از جدیدترین و مؤثرترین تجهیزات در درمان جدید خروپف و آپنه خواب، پلاک دهانی ضدخروپف یا اورال اپلاینس (Oral Appliance) است. این وسیله با نام مندیبولار ادونس دیوایس (mandibular advance device) نیز شناخته می‌شود. کارکرد پلاک دهانی به این صورت است که فک پایین را کمی به سمت جلو می‌آورد و از عقب رفتن آن جلوگیری می‌کند. بنابراین راه گلو بازتر شده و تنفس راحتتر و با صدای کمتری انجام می‌شود. اورال اپلاینسها انواع مختلفی دارند و قبل از استفاده باید قالبگیری شوند. برخی از انواع اورال اپلاینس‌ها توسط دندانپزشکان قالبگیری می‌شوند که معمولاً هزینه‌های بالایی دارند. اورال اپلاینس یا پلاک دهانی موجود در سایت هوپنوس یک مدل پیش ساخته است که خودتان در منزل می‌توانید به راحتی در آب جوش قالبگیری کنید و از نظر هزینه تقریباً یک بیستم قیمت اورال اپلاینس دندان پزشکی است و بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

یکی دیگر از متداولترین تجهیزات ضدخروپف، زبانگیر یا (Tongue Retainer) است. در بعضی از افراد، زبان هنگام خواب به عقب می‌افتد و انسداد ایجاد می‌کند. دلیل این موضوع ممکن است داشتن زبان بزرگ یا عضلات ضعیف نگهدارنده زبان باشد. زبانگیر وسیله‌ای است که زبان را در بیرون دهان نگه داشته و از افتادن آن بر روی مجرای تنفسی جلوگیری می‌کند. همزمان با جلو آوردن زبان، عضلات درگیر با انتهای زبان نیز کمی به سمت جلو هل داده می‌شوند و راه گلو بازتر می‌شود.

چرا خروپف می کنیم

نوزونت (Nose Vents) هم وسیله کاربردی دیگری است که شامل دو تیوب توخالی است که با یک پل بهم متصل شده‌اند. تیوبها در داخل بینی قرار می‌گیرند و با بازتر کردن سوراخهای بینی (نوستریل‌ها)، باعث می‌شوند هوای بیشتری وارد شود و در نتیجه خروپف و آپنه خواب کاهش می‌یابد. نوزونت به خصوص برای افرادی که به دلایلی از جمله پولیپ، انحراف تیغه بینی یا افتادگی پره‌های بینی در خواب به سختی نفس می‌کشند، بسیار مؤثر است.

چسب بینی (Nasal Strip) وسیله موثر دیگری در درمان خروپف است و عملکرد آن دقیقاً مشابه نوزونت است، یعنی با بازکردن سوراخهای بینی، مسیر عبور هوا را بازتر می‌کند. چسب ضدخروپف دارای یک فنر است. با چسباندن آن بر روی پل بینی، فنر خم می‌شود. فنر برای اینکه به فرم صاف اولیه خود برگردد، پره‌های بینی را به همراه خود باز می‌کند. استفاده از نازال استریپ در بین ورزشکاران برای تنفس بهتر در حین ورزشهای هوازی نیز بسیار متداول است.

چانه بند یا فک بند (Chin strap)، وسیله بسیار ساده ایست که با بسته نگه داشتن دهان و جلوگیری از لرزش فک، خروپف را کاهش می‌دهد.  چانه بند برای افرادی مناسب است که دهانشان موقع خواب باز می‌ماند. بازماندن دهان در خواب، علاوه بر خروپف باعث مشکلات دیگری از قبیل ریزش آب دهان و خشکی، خارش و سوزش گلو می‌شود.

در نهایت کمربند ضدخروپف(Anti-snore belt)  با عملکرد پوزیشن‌تراپی می‌تواند از تشدید خروپف و آپنه خواب جلوگیری کند. بسیاری از افراد عادت دارند به پشت یا اصطلاحاً طاقباز بخوابند. طاقباز خوابیدن تقریباً بدترین پوزیشن خواب است. در این حالت، نیروی گرانش بر بافت نرم گلو تأثیر گذاشته و با پایین کشیدن آن، راه هوایی را تنگ یا مسدود می‌کند. کمربند ضدخروپف دارای دو توپ تنیس است که هنگام خوابیدن به کمر، به آن فشار آورده و مانع خوابیدن به پشت می‌شود، بنابراین به اجبار به پهلو می‌خوابید و به مرور عادت خوابیدنتان اصلاح می‌شود.

یکی دیگر از محصولاتی که برای افرادی که از مشکل بیماری رفلاکس معده رنج میبرند بالش آنتی رفلاکس(Anti Reflux Pillow) است که دارای شیب 25 درجه جهت سهولت در استفاده و همچنین کاهش رفلاکس و وقفه تنفسی در هنگام خواب جنس بالش ضد خروپف از ابر فشرده شده و رویه آن پلی استر می باشد.

یکی دیگر از ابرازی که برای گرفتگی یا انحراف بینی موثر است، رسپیراتور تنفسی هست که دارای فیلتر برای تصفیه‌ی گازهای مضر و گرد و غبار هوا می باشد. دارای جنسی سیلیکونی نرم و ABS، برای گذاشتن و برداشتن آسان است. طراحی شده برای قرارگیری راحت در سوراخ های بینی بدون ایجاد احساس ناراحتی می باشد. با توجه به وجود گرد و غبار و آلودگی هوا، بهتر است هوا استنشاقی تاحد امکان تمیز باشد تا آسیب کمتری به مژک های بینی افراد وارد شود.